Jelen cikket csak erős idegzetű kézműveseknek ajánlom. És ők is készítsenek oda egy pohár vizet, mert az olvasottak legalább olyan hatást váltanak majd ki, mint az édesnek hitt csípőspaprika a reggeli elején. Rosszul fog esni, de legalább az egész reggelinek annyi.
Még mindig itt vagy? 🙂 OK, csapjunk akkor bele a lecsóba.
Az elmúlt egy hónapban élénk párbeszédet folytatok kézműves csapatunk legaktívabb tagjaival arról, hogyan induljanak el, milyen weboldalt készítsenek maguknak. Így elég hamar kiderült, a többség már rég letette a voksát a márkaneve mellett, és az a vásárlói kör, aki eddig köréje gyűlt, már így ismeri őt minden közösségi oldalon.
Ez egyrészt szuper, hiszen többségük még főállásban is dolgozik, a kézművesség csak amolyan mellékkereset, vagy hobbi számukra. Milyen jó, hogy mire eljutnak életükben arra a pontra, hogy komolyan ráfekszenek az alkotómunkára, addigra már nem a nulláról kell indulniuk. Van Facebook oldaluk, esetleg egy ingyenes weboldaluk.
Másrészt viszont a kézművesek 80%-ának meggyűlik a baja a márkanevével, és amikor felismeri, hogy rosszul választott, hát megfordul körülötte párszor a világ, és lehet, hogy három nap is kell, mire magához tér, és jön valami mentő ötlete. A jelek szerint tehát a hobbi kézművesek nagy része beleesik a márkanév-alkotó csapdába, amit könnyen elkerülhetett volna, ha az elején tervez.
Íme a 7 leggyakoribb baki a márkanév körül:
- A márkaneved nem neked kell, hogy tetszen, hanem a közönségednek, és nekik kell, hogy kellemes képzeteik legyenek róla, a megfelelő dologra asszociáljanak. Bár ezt mindenki érti, mégis kevesen jutnak el odáig, hogy le is teszteljék a választott nevet. Pedig érdemes kicsit várni, aludni rá egyet-kettőt, körülnézni a neten, szavazásra bocsátani az ismerősök között.
- Nagyon ciki, amikor eljutsz végre odáig, hogy saját honlapot szeretnél, és kiderül, hogy az a név, amire eddig alapoztad a népszerűségedet, az tulajdonképp valaki másé. Jó esetben nem a konkurenciáé. Úgy is épp elég nehéz az alkotás mellett látogatókat hoznod az oldalaidra, nehogy már másnak lapátold a vásárlókat! Ha nem szabad a markanev.hu domain, kénytelen vagy nevet váltani (amennyiben magyaroknak is szeretnél értékesíteni).
- Haladókkal előfordul, hogy mivel nem szabad a markanev.hu, befoglalják ugyanazt kötőjellel, vagy .com-mal. Gondolod, hogy egy nagy cége tenne ilyet, ha egyedi márkát akarna építeni? Jól sejted, nem tenne. Dobná a nevet, bármennyire is szuper. A kötőjeles honlapot a közönség nehezen jegyezné meg, és folyton összekeverné a simával. A .com-os megoldással ugyanez a baj, összekevernék az emberek a .hu-val. Ismét csak másnak lapátolod a látogatókat…
- Szintén gyakori probléma, hogy kitalál az ember egy cuki kis nevet, amibe beleszeret, és ami – úgy érzi – teljesen kifejezi azt, amivel foglalkozik. A helyzet az, hogy a kicsinyítőképzős, becézős márkanevek sokkal ritkábban válnak be a gyakorlatban, mint ahányszor a kézművesek használják őket. Oka, hogy nagyon kevés terméknek áll jól a becézgetős név. A legtöbb esetben gagyi faktort ad hozzá a termékeidhez ahelyett, hogy felemelné őket. A marketing képlet egyszerű: gagyi márkanév = olcsó termékek, olcsó termékek = soha nem élsz meg belőle.
- A cuki nevek igazi áldozatai azonban azok, akiknek teljesen ártatlanul sikerül egy szexuális mellékzöngéjű nevet találniuk. Pl. a nevük becézett alakját használják, és nem gondolnak rá, hogy a társkereső oldalakon minden harmadik éjszakai pillangó ilyen nicknévvel nyomja. 🙁 Egy esetben ne válts nevet, ha home-made szexuális segédeszközöket gyártasz…
- Sokan olyan nevet használnak évek óta, amire soha, egyetlen egyszer sem jutott eszükbe, hogy rákeressenek a Google-ben. Vagy eszükbe jutott, de nem engedték be a tudatukba, hogy kikkel szerepelnek ilyenkor egy képernyőn. Soha ne kezdj el felépíteni egy olyan márkanevet, amit nem ellenőriztél le keresztül-kasul, hogy kinek mi jut eszébe róla.
- Végül a legnagyobb hiba: ha fentiek valamelyike vitathatatlanul illik a márkanevedre, de te makacskodsz, és nem akarsz váltani. Pedig minél később teszed ezt meg, annál nehezebb lesz. Ha pedig homokba dugod a fejed, attól még a probléma létezik. A hulla egyszer ki fog borulni a szekrényből.
Ha idáig jutottál az olvasásban, már majdnem biztos, hogy elrontottam a napodat. Most főhet a fejed, vajon a te márkaneved jó-e, vagy csak neked tűnik annak. Tudod mit? Vegyél részt Kézműves márkaépítés tanfolyamunkon, és legyél benne abban az elit kézműves csapatban, aki jövőre kiemelkedik a tömegből!
Kézműves márkaépítés 12 leckés tanfolyam 30% kedvezménnyel ITT >>>
FONTOS! Csak november 5-ig kapható!
Kedves Adrienn!
Köszönöm a segítséget. Azóta beiratkoztam a tanfolyamra is :).
Azt hiszem én ott akadok el, hogy a nevem hogyan legyen egyszerre érthető magyarul és angolul is, közben éreztesse azt is (mindkét nyelven), hogy miről is van szó (stílus, hangulat). Nekem ezért jött a country. Angolul farmhouse, cottage, vintage, romantic, country, shaker lehetnének a jelzői a stílusomnak, de ebből magyarul csak a country-t érzem jónak.
A Dora-t nem feltétlenül akartam beletenni, csak annyira adta magát az adore-imádni miatt, és a country kezdetű nevekből sokat próbáltam, de foglaltak.
Üdv Edina, közben már beszéltünk erről a csoportban, de tényleg, a gyógyszer! Ettől volt olyan ismerős a hangzása! Fura asszociáció mindenesetre.
Szia Annamari, nekem ez tetszik, és nem összetéveszthető szerintem.
Üdv Kinga itt is! Gondolom, a tanfolyam után sok ötleted támadt. Azt jól érzed szerintem, hogy ez a név túl hosszú, és a quilts nem is szerencsés választás a magyar piacra, mert szerintem sok potenciális vásárlót kizársz vele, akik nem tudják, mit jelent, vagy nem tudják pontosan leírni. Könnyebb a névadás, ha pozícionálsz, és menj inkább a stílus irányába, vagy konkrét tárgyakéba, amit csinálni akarsz, ne a technika felől közelítsd a névadást.
Szia, az angol neveket én nehezen ítélem meg angol szakos tanárként. A country egy karakteres műfaj, kicsit agyalj még rajta, gyűjts több ötleteket, van ott még kifejezés, ami szóba jöhet. (western, vadnyugat) Fejezz ki vele egy életérzést, ami a célcsoportodnak bejön, és értik is, nem feltétlenül kell a nevednek benne lennie.
Szerintem jó név, én sokkal jobban szeretem a fantázianeveket, mint a kulcsszavas márkákat. Egyetlen hátrány,a hogy nem derül ki belőle, mivel foglalkozol (ezen egy jó logó segíthet).
Hát, ezt neked kell kitapasztalnod, tesztcsoport segítségével leellenőrizned. Angol neveknél fokozottabb utánajárás kell (Google, Etsy stb.), mert nagy a piac, sok az alkotó.
Szia itt is! Szerintem ez a név is jó, de ahogy a csoportban is írtad, jó lenne belevinni a luxus fílinget valahogy. Biztos vagyok benne, hogy pár nap gondolkodás, és meglesz a jó név.
Szia Éva! A kincsem.hu a híres pacié természetesen! 🙂 Lehetnél kincsemekszer.hu, ha nem foglalt a név, és írd be a Google-be is, hogy mit hoz ki erre a kulcsszóra.
Sziasztok!
Elsősorban kötött, és gyöngyös ékszereket, ill. lakásdíszeket, karácsonyfa díszeket készítek. Abszolút hobbi szinten. Az utóbbi időben viszont foglalkoztatott a gondolat, hogy nem csak magamnak és az ismerőseimnek kellene készíteni ezeket. Ezért nemrég indítottam egy fb -oldalt Kincsem egyedi ékszerei címszó alatt. Egyenlőre nem reklámozom, mert a képek feltöltése még folyamatban, és a fotók jobb kidolgozottságán ténykedek.
A Kincsem nevet régóta használom, és valahogy “rám ragadt”. Ilyen-olyan chatelős helyeken ezt használtam, és mindenki így ismert. De a környezetemben is sokan hívnak így.
Most a cikket elolvasva kissé elbizonytalanodtam. Vajon jó választás-e az a név, hogy Kincsem?
Sziasztok! Én kézi üveg Gravírozással foglalkozom. Külföldről tanult technikával, itthon elég egyedi megjelenést tudok nyújtani.’Trixi Gravír Műhely’ (TG Műhely) -ként kezdtem ténykedni, fc-n is így vagyok fent. Mi a véleményetek?:)
Ja, igen és nekem is lemaradt, hogy külföldben is gondolkodom. De az ‘alombazar’ úgy nem túl hangzatos. vajon működik az egy az egyben angolosítás DreamBazaar néven? Van ezzel tapasztalat?
Az én kézművesmárkám (egyelőre FB oldalam) az Álombazár. Kíváncsi vagyok a véleményetekre. Horgolok egyébként, egyelőre mindenfélét (és egy csomó hibába beleestem eddig), de most szeretném újrapozícionálni magamat, kollekciót tervezni, egy bizonyos vonalat kitalálni és azt erősíteni. A névhez már eléggé ragaszkodom. Szerintetek?
Ha biztos vagy benne, hogy a quilt hosszú távon is megmarad, akkor 2 betü + Quilt is lehetne.
Sziasztok!
Nekem is nagyon aktuális ez a kérdés. Mostanában foglalkoztat, hogy külföldön is eladjam a dolgaimat és rájöttem, hogy a magyar nevem fordítása (TündérKamra, FairyPantry) nem biztos, hogy jó ötlet, mert így nemcsak kétféle névvel, hanem kétféle cimkével is kéne dolgoznom. Ráadásul az orrom előtt megvették a tunderkamra.hu domaint. És most vagyok stílusváltásban is a termékeimmel. A vidéki stílus mellett tettem le a voksot. Most a countryadora lenne az ötletem, lévén a nevem Teodóra és mert a stílust tartom fontosnak, amin belül több technikában is dolgozom.
Kérdésem: ez magyarul is elfogadható? CountryaDora. Szerencsére a .com és a .hu domain és minden egyéb fontos helyen szabad a név.
Köszönöm, ha segítetek!
Szia Adrtienn!
Elöször is, szuper, hogy foglalkozol a kézmüves témával, nagyon jók a cikkek!
Sokat filoztam anno, milyen nevet válasszak, patchworkkel foglalkozom, takarokat, táskàkat, tárcákat készitek elsösorban. Magyar és német nyelvü közönségnek szeretném kinàlni a termékeimet. Én is a nevemet hasznàlom, KingaIsabellaQuilts. A blogom is ezen a néven fut. Kingaisabellaquilts.blogspot.com
Kicsit hosszú, gondoltam röviditek, KIQ, de 1.ez visszafele màr nevetséges,2. és nem mutatja, mit készitek.
Van esetleg valami ötleted?
Elöre is köszönöm!
Kedves Adrienn,
sokat gondolkodtam a süti kontra tortakert-en, amit javasoltál, de közben egy harmadik jutott eszembe, tekintve, hogy üzletszerűen a hobbi cukrászkodás mellett mézeskalács díszítéssel tervezek foglalkozni, így ez a fő tevékenység.
MézesPanna márkanévre gondoltam. A logóm egy copfos kislányfej lenne, alatta a név csigavonalas betükkel és mindez egy szívben, egyszerű a vonalvezetés, nem sok.
Ebben benne van a tevékenység és magam ill. a munkáim stílusa. Mi a véleményetek?
A név szabad, sajnos a tervem után találtam egy hasonló tevékenységet folytató Mézesmanna márkanevet, sok-sok rajongóval. Hogy látjátok, ez a kettő összetéveszthető?
köszönöm: (P)Annamari
Sziasztok! RULIED név alatt próbálgatom szárnyaimat a piacon. Nem túl bonyolult módon, a három nevem két-két kezdőbetűjéből. Annak idején, amikor választottam, rákerestem a Google-on és nem tapasztaltam semmi olyat, ami valami “kellemetlenre” utalna. Egy gyógyszer nevet találtam ami hasonló hangzású, de ezt nem gondoltam akadálynak.
Kíváncsi vagyok, mi a véleményetek a nevemről.
Köszönettel: Rubinek-Litvai Edina
Gondolkodom a tortakert-en, bár a sütikertet általánosabbnak érzem, a mézeskalácsokra is jobban rá lehet “húzni”.
Igen, ezen én is gondolkodtam, de nem jutott eszembe semmi rossz asszociáció arra, hogy suti. Talán most annyi, hogy suta. 🙁 tortakert nem lenne jobb?
🙂 Fülig ér a szám 🙂 köszönöm!
A ékezet alatt azt a kérdéskört értettem, hogy olyan bután hangzik, hogy sutikert, bár ki lehet következtetni, milyen betű hiányzik, nem asszociál az ember hirtelen más jelentésre. Valahol olvastam, hogy erre is érdemes ügyelni, most más példa nem jut eszembe.:/
Sütikert: hát szerintem ez is üdítő kivétel, ne problémázz rajta. Látom, sokaknak fejtörést okoz ez a becézgetősdi, mert nem írtam konkrét példát. Mondjuk olyasmire gondoltam, ami nem követendő, hogy pl. “Adrika sütijei”. Pfff. Na szóval, ékezetes domainhez senki nincs szokva, mindenki ékezet nélkül írja. Tehát az ékezet nélkülit foglald be. Ha úgy érzed magad védve a konkurenciától, nyugodtan foglald be melléje az ékezetes párját, és azt át lehet irányítani a simára.
Kedves Adrienn, kifejezetten örülök a cikknek! Sütikert név alatt létrehoztam egy fb oldalt és “blogspot”-ot. Domain névre még pont a töprengés miatt nem “fizettem” be. A név nem foglalt, egyedinek találom. Dilemmám okai: szerencsés-e az ékezetes név a web-en és utal e kellő képen a tevékenységre. Cukrászként álmom a tortázás, de egyenlőre csak mézeskalácsozni tervezek üzletszerűen, elsőként tehát mézes témám lenne, a süti hosszútávú cél. A cikk elbizonytalanított a 4. becézgetős forma terén is. Nagyon kíváncsi vagyok a véleményetekre! köszönöm: Annamari
Köszönöm a pozitív választ! 🙂 Örülök a kivételnek! 😀
Igen, jól érzed, ez a név a magyar piacra nem annyira jó választás. Valóban vannak előnyei, ha a nevedben benne van a fő kulcsszavad is, de nem létfontosságú. Sokkal fontosabb, hogy könnyen megjegyezzék, és ne keverjék össze senki mással. Az Araden nekem tetszik, de le kellene tesztelni, mit szól hozzá a célcsoportod.
Sziasztok!
Én (egyelőre)hobbiból játékokat, elsősorban textilbabákat és -állatokat varrok és a közeljövőben szeretném megnyitni a webshopomat. Egy Facebook oldalt már létre is hoztam, bár még nem feküdtem rá teljesen a népszerűsítésére. Ennek az a neve, hogy Araden’s World.
Araden a keresztnevem (Andrea) miatt (és nekem valahogy olyan “mesebelien” hangzik:)), de ahogy elolvastam ezt a cikket (még jó, hogy így tettem!:)), pont az merült föl bennem, hogy valóban; bele kéne tenni valahova, hogy mégis mit készítek… Mondjuk Araden’s Toys? Araden’s Dolls? Araden’s Doll World? Persze az is megfordult a fejemben, hogy ha elsősorban Magyarországon szeretnék árulni, lehet, hogy egy magyar név jobb lenne? Az Aradent jó lenne bennehagyni, de mi hangozna jól? Ti mit gondoltok?
Nekem bejön, mert nem a becézés tűnik fel elsőre. Könnyű megjegyezni, mert a manócskára hasonlít, és merész, hogy kimaradt egy betű. Szerintem ez a kivételek közé tartozik. 🙂
Az én választott nevem Manoska. A 4. pontnál azért nyeltem egyet. 😀 Körbekérdeztem, mielőtt választottam, és az ismerősi körnek tetszett, szerintük illik a termékeimre. Babákat, ékszereket, kis táskákat készítek, csipetnyit mesevilágból fűszerezve. 🙂 Kíváncsi vagyok, mi a véleményetek. 🙂
Igen 🙂
Teljesen Natúr,ehető, kémia mentes, és Erdély-i alapanyagokból(ásványok, gyógyfüvek, stb.) készülő kozmetikumok, A-Z-ig 🙂
Ez jól hangzik 🙂 Figyelj rá, hogy ehhez a kelta felütéshez stílusban passzoló alkotásaid legyenek. De gondolom, nem véletlen a névválasztás.
Köszönöm 🙂
Még egyenlőre álmodás alatt vagyok, hogyan, kivel, és miként a továbbit 🙂
A név Gall Kelta Istennő, eredetileg Sirona :)(Csillag a jelentése),Grannus Párja- aki a Gyógyító Napisten. 🙂
Nekem is tetszik, bár nem ismerem a szó jelentését. A Google sem hoz fel nálam semmi cikit, most így 1 perc alatt. Tegyél hozzá valami jó sztorit, miért ez a neved.
Igen, ha már van egy márkanév, a marketing kétségkívül javít a helyzeten, de a cikk a kezdőknek szól, nem azoknak, akik már befektettek molinóba, névjegykártyába, logóba stb. A nevedben nincs ciki dolog, és könnyen megjegyezhető. Ha hiányérzeted van, az max. amiatt lehet, mert nincs benne vagányság, fíling. De ezt egy jó pozícionálás, stílus és egy jó grafikus (a logóhoz) szerintem tudja pótolni.
Sziasztok! Az Én nevem Serona.
Eddig akit kérdeztem tetszett mindenkinek 🙂
Kíváncsi vagyok a Ti véleményetekre 🙂
Köszi 🙂
Én a nevemből alkottam márkanevet (baniko – baniko műhelye), bár tesztelni nem teszteltem. De jó ötlet, rákérdezek hírlevélben az olvasóimnál, hogy mi jut róla eszükbe. Adrienn, Te mit gondolsz róla?
Én már az általad leírtak alapján foglaltam le pár éve a domaint, s utánanéztem, hogy nincs-e valamilyen negatív jelentése, ill. van-e hasonló területen működő cég, akinek ez a neve. Azt hiszem volt 1-2, de teljesen más területen, így bátor voltam. Remélem jól tettem.
Szerintem abban egyetértünk, hogy a márkanév népszerűsítésében a marketingnek nagy szerepe van/lesz. Még egy gyenge márkanevet is meg lehet szerettetni a vevőkkel, ha pozitív értékeket társítasz hozzá, s azt megfelelően és sokszor kommunikálod ügyfeleid felé.
😀 Jó ötlet, két észrevételem van. 1) Túl sok embernek eszébe jutott ez már, rengeteg (elsősorban persze külföldi) találat van rá a Google-ben. Én biztos keresnék valamit, ami csak az enyém. 2) “Diszlexiások kíméljenek” jeligére. Nehezen megjegyezhető, ha mondjuk egy zajos helyen próbálod elmagyarázni valakinek, elfelejti, mire hazaér, hogy hol az “i” betű. Aztán rákeres a Google-ben, ott a sok találat, különböző variációkban (“i”-vel, “i” nélkül, stb.) ami nem mind Te vagy 🙁
Tudom, kár már ezen agyalni utólag, de a többieknek érdekes lehet: ha 2006-ban befoglalod a domaint, akkor a név a tiéd, és a gyártó céget ma máshogy hívnák. Nem kerested még meg őket azzal, hogy hozol nekik vevőket a tartalomírással, ha fizetnek érte? 😉 Az ékszer nem egy könnyű biznisz, legalábbis abból a szempontból nem, hogy sokan csinálják. Kutass sokat, szűkítsd le a piacod.
Ismerős amiről beszélsz. Van egy blogom, leginkább gasztro témájú. zsannamanna.blogspot.com. És van egy cég, ami egészséges édességeket gyárt, ők a Zsanna-manna. Rendszeresen kapok meghivókat kézműves vásárokra, hogy a termékeimmel jelenjek meg. Ja és most még egy facebook oldalt is találtam ezzel a névvel:)
A blogot még valamikor 2006 körül kezdtem el, akkoriban még az nlcafe oldalán. A felület nehéz kezelhetősége miatt vittem át a blogspothoz 2008-ban.
Mivel az én blogom csak /hobbi, és nincs mögötte semmilyen termék, a blog nevét nem szeretném megváltoztatni.
DE: azért olvaslak benneteket, Adrienn, mert van más jellegű kézműves termékem, ékszerek. Most jutottam el oda, hogy már nem csak magamnak és ajándéknak szánom őket. Keresem a márkanevet, és gyűjtöm a bátorságot, hogy belevágjak.
Hát akkor leszek én a bátor első! 🙂 Papier&Paper?